Местоположение
Село Синеморец се намира в най-южната част на нашето черноморско крайбрежие, на 90 км от гр.Бургас, на 20 км южно от гр.Царево, на 6км северно от с.Резово – последното населено място преди границата с Турция. Разположено е върху полуостров, южно от устието на р.Велека.
Природа и забележителности
Едно от най-тихите и спокойни кътчета по Южното ни Черноморие е с. Синеморец. Ще бъдете опиянени от красивата природа на това райско местенце. Прохладните зелени гори на Странджа докосват слънчевите плажове и заливи с кристално чиста морска вода. Далече от суетата и забързания живот на града, тук човек може да отвори сетивата си към цветовете и уханието на крайбрежието, планината и реката. Потапя се в тишината и магията на девствената природа.
Плажове
Голямо богатство за селото са неговите плажове – с чист пясък и бистра, топла вода от юни до октомври и климатът, изключително подходящ за пълноценна почивка.
На север от селото е устието на река Велека. Пясъчната коса, разделяща реката от морето, широкият открит залив, дълбокото море, вълните и пръските носени от вятъра, оформят един донякъде суров, първичен и въздействащ плаж, любимо място за тези, които искат да са насаме с природата. Северната част на плажа е неохраняема.
Най-популярен и посещаван е плажът “Бутамята”. Широката пясъчна ивица допира зелените сенки на гората, а заливът е плитък и подходящ за семейства с по-малки деца. Охранява се от спасители от 08 до18 часа.
На юг от “Бутамята” се редуват няколко плажа, запазили дивата си природа. На 1,5-2 км от селото са “Липите”, а на още 2 км е малкият плаж “Листи”. По тези места през лятото може да срещнете елени и сърни, които и идват да се разхладят от бриза на морския бряг. До тези плажове може да стигнете само пеша.
Последният плаж на юг (6 км) е “Силистар”. Заради природните си дадености – плитък топъл, лазурен бряг с кристална вода и нежен пясък, плажът е много популярен и посещаван. До него може да стигнете с автомобил, който да оставите на платения паркинг непосредствено да плажната ивица.
Реката
Река Велека е най-чистата река в България – единствената река с I-во качество на водите си. Води началото си от местността “Гъортепе” – в турската част на Странджа планина, извира от множество карстови извори. Велека тече на север и изток, в тясна долина, като на места има бързеи, а долината й се разширява и стеснява като броеница. Влива се в Черно море през лиман, отделен от морето с пясъчна коса.
Речното корито често изменя характера си, каменист в горното течение, преминава в чакълесто-пясъчен и се запазва глинесто-пясъчен в най-долното си течение. Флората и фауната в и около реката са уникални и голяма част от тях са застрашени от изчезване. Включени са в червената книга на България. Дължината на реката е 147 км, 25 км от които текат в Турция. Плавателна е в една 10 километрова зона от устието до местността “Царското кладенче”. През летния сезон като атракция за посетителите на селото се предлага разходка с лодка.
Скални образувания
Скалните образувания, насечените като с нож брегове са характерни и уникални за българското Черноморие. От север на юг се редуват “Сфинкса” или “Скалния човек” (“Фараона”), “Корабите”, “Лигоровата скала” – името й идва от капитан Григор (Лигор на странджанско наречие), който разбива корабчето си в скалата през 1951г., “Гълъбите”, “Разделената канара”, “Пехливана”, “Пещерата на тюлена – монах”, до които може да стигнете пеша или с лодка.
Историческа информация
Най-старият писмен източник за с.Синеморец е от 1498г. – в един документ за търговия със сол са изброени 19 семейства, населяващи това място. Името на селото фигурира и в карта на Турската империя, изработена от немския географ Кристиян Райнхард през 1821г. След Освобождението (1878г.) Синеморец остава в Турция. Освободено е през Балканската война. След нея, по спогодбата Моллов-Кафандарис от 1927г. цялото гръцко население на Каланджа (старото име на Синеморец до 1934г.) се изселва в Северна Гърция, а на негово място се заселват българи, бежанци от Източна Тракия, повечето от с.Блаца (51 семейства). Друго старо име на с.Синеморец е Галадзаки. До 1989г. Синеморец попада в граничната зона между България и Турция, и достъпът до него е силно ограничен. След 1990г. граничната бариера бива премахната и повече хора могат да се насладят на невероятните дадености на това място.
Разкопките
При подводни проучвания в залива “Бутамята” са открити керамични фрагменти от V-IVв. Пр. Хр. и от Средновековието. Извадени са котви и оловна обшивка на дървен кораб. През 2006г. беше разкопана могилата в близост до устието на р.Велека. В нея бе отрикрито златно съкровище от накити, принадлежали на златна тракийка през трети веки пр. Хр.
Църквата
Църквата в с.Синеморец се намира в западния край, където някога се е намирал центъра на старото гръцко селце – с патрон “Св. Георги”. Реставрирана почти изцяло с частни дарения.